Praėjusį sekmadienį „Kablyje“, kartu su vėlyvaisiais pusryčiais, šiuolaikinės dramaturgijos festivalis „Dramokratija“ pakvietė pasimėgauti paskutiniu šių metų pjesės skaitymu. Pradedančio dramaturgo Rinaldo Tomaševičiaus asmeniniais išgyvenimais paremta drama „Nubudimas“ užbaigė visą savaitę trukusį festivalį, kurio metu buvo galima išgirsti aštuonias pjeses propagandos tema. Įvairiais gyvenimiškais aspektais nagrinėta propagandos, kaip pikta linkinčio melo ir noro manipuliuoti žmonėmis, tema suteikė daug peno diskusijoms. Organizatoriai tikisi, kad jos netils ir pasibaigus festivaliui.
Kaip visada, netradicines teatrui vietas mėgstanti „Dramokratija“ šįkart pakvietė išklausyti Ivetos Volungevičiūtės pjesę „Jūra tarp dviejų krantų" kavinėje „La Boheme", Augustės Žičkytės pjesę „Pokalbis su kunigu“ ŠMC skaitykloje, Justo Tertelio „Tik suaugusiems“ - vaikų pramogų kambaryje „Čiuku čiuku“, o vieno iš festivalio svečių, rumuno Aleksandru Macrinici „Antras troleibusas (Trolleybus no. 2) “ buvo skaitoma Vilniaus autobusų stotyje. Likusieji skaitymai vyko festivalio geriausio draugo „Kablio“ antro aukšto salėje, kur buvo galima išvysti Austės Urbanavičiūtės pjesės „Išleistuvės“, Dovilės Katiliūtės „Vienas plius trys lygu penkeri“, amerikiečio Chase Brown „Švelniau už aliejų (Softer than Oil)“ ir R. Tomaševičiaus „Nubudimo“ skaitymus.
„Kablyje“ buvo apsistojęs ne tik festivalis, bet ir interaktyvi propagandos temai skirta instaliacija - žaidimas „Nepriklausomų žmonių respublika“, kurią sukūrė Indrė Bručkutė, Irena Kunevičiūtė ir Petras Malinauskas. Dviese prie skirtingų staliukų sėdintys žmonės atsakinėjo į išgalvotai Nepriklausomų žmonių respublikos visuomenei aktualius klausimus ir taip žaidė demokratiją. Norėdami paskatinti dialogą apie propagandą ir politiką, instaliacijos kūrėjai abiems dalyviams teikdavo skirtingą infomaciją, o paskutinis klausimas atskleisdavo, kiek klausantieji atsparūs propagandos įtakai.
Norėdami plėsti festivalį bei įlieti šviežio oro į Lietuvos teatro gyvenimą, šiais metais „Dramokratijos“ organizatoriai į festivalį pakvietė kūrėjus iš užsienio - dramaturgus A. Macrinici, Ch. Brown, režisierę iš Lenkijos Julia Szmyt ir aktorių iš Vokietijos Emery Escher. Kartu dirbę aktoriai džiaugėsi šia iniciatyva ir tikisi, jog ateityje tokių galimybių bus daugiau. Net trijuose skaitymuose dalyvavęs aktorius Saulius Baltrūnas dalinosi įspūdžiais: „Turėjau galimybę dirbti su trimis skirtingomis komandomis – profesionalais, pradedančiais ir užsienio kūrėjais. Visiškai skirtingos patirtys, skirtingi požiūriai į darbą, teatrą, dramaturgiją. Norėčiau, jog būtų daugiau progų pabendrauti su kūrėjais iš kitos aplinkos ir išbandyti save.“ „Festivalis ir galimybė režisuoti skaitymus man be galo patiko. Kūriau su nuostabia komanda, tai labai kūrybiški ir įdomūs žmonės. Pats Vilnius pasirodė be galo draugiškas miestas. Tad buvo įdomu dirbti su tekstu apie Vilnių, kurį rašė rumunas ir kurio patirtis čia buvo visiškai kitokia nei manoji,“ pasakojo režisierė J. Szmyt.
„Dramokratija“ kol kas atsisveikina ir po truputį ima ruoštis kitų metų festivaliui. Išsiilgusius naujų pjesių, bet nespėjusius su jomis susipažinti skaitymų savaitės metu, „Dramokratija“ greit pakvies jas skaityti internetiniame festivalio puslapyje. Šiuo metu adresu https://dramokratija.lt/lt/pjesiu-archyvas/ galima rasti praėjusių metų pjeses.
Už galimybę surengti šių metų festivalį organizatoriai dėkoja Lietuvos kultūros tarybai, LR Kultūros ministerijai, Vokietijos ambasadai Lietuvoje, „Goethe“ institutui Vilniuje, kultūros barui „Kablys“, spaustuvei „Baltijos kopija“, Lietuvos muzikos ir teatro akademijai, LMTA SA ir kitiems.